logo watchdog do użycia na facebook.com
strona z kontrastem English
logo Sieć Obywatelska - Watchdog PolskaPortal prowadzi Stowarzyszenie Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, które dba o to, by prawa obywateli były przestrzegane i aby mogli oni wpływać na działania władzy.
Jesteś na stronie: ›› watchdog.org.pl ›› Prawo ›› Porady prawne ›› Na czym polega inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców?
29.04.2011
Na czym polega inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców?
Rysunek pieska leżącego przez książką.

Możliwość wniesienia projektu uchwały do rady gminy jest świetną okazją do konstruktywnego wprowadzenia zmiany przez strażników i strażniczki, choć bez pomocy prawników i zdobycia przychylności radnych się nie obędzie.


Inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców jest dość nowym zjawiskiem w Polsce.
Nie jest ona uregulowana w żadnej ustawie, w każdej gminie może być taki zapis w statucie. Czy taka możliwość znajdzie się w danej gminie zależy zatem tylko i wyłącznie od przychylności radnych. Coraz więcej gmin i miast decyduje się na wprowadzenie tej możliwości. Należy mieć jednak świadomość, że niektóre sądy uważają, że ponieważ nie jest to przewidziane w żadnej ustawie, to inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców jest niedopuszczalna. Dlatego podejmowane są kroki na rzecz wpisania do ustawy o samorządzie gminnym takiej możliwości.


Sama inicjatywa uchwałodawcza mieszkańców nie różni się znacznie od zgłaszania projektów uchwał przez wójta (burmistrza, prezydenta), bądź grupy radnych. Jest za to niezwykle istotnym elementem wpływu mieszkańców na sprawy ich gminy. W zależności od przepisów lokalnych, określona grupa mieszkańców (może to być  kilkadziesiąt, kilkaset osób, a w niektórych miejscowościach nawet kilka tysięcy osób – tu podlinkować - http://lodzianiedecyduja.pl/inicjatywa-uchwalodawcza/o-uchwale-obywatelskiej/), może zgłosić do rady gminy propozycję uchwały – np. w sprawie zniżek na bilety do samorządowych instytucji kultury dla rodzin wielodzietnych. Taka uchwała musi zostać jeszcze przyjęta przez radnych na takich samych zasadach jak każde inne projekty uchwał, które wpłynęły pod obrady rady.

Ostatnia modyfikacja: 2013-03-04
Krzysztof Izdebski
Wydrukuj skomentujwróć
CC Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, watchdog@sllgo.pl | CMS by PPI | Grafika by Agencja BO TAK! & PPI