logo watchdog do użycia na facebook.com
strona z kontrastem English
logo Sieć Obywatelska - Watchdog PolskaPortal prowadzi Stowarzyszenie Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, które dba o to, by prawa obywateli były przestrzegane i aby mogli oni wpływać na działania władzy.
Jesteś na stronie: ›› watchdog.org.pl›› Mówię, że... ›› Wolne Jeziorany: dostęp do akt sprawy
12.11.2013
Wolne Jeziorany: dostęp do akt sprawy
Wolne Jeziorany.

Policja, znikające dokumenty i sprawa w Prokuraturze, czyli lokalne watchodgi z portalu Wolne Jeziorany pokazują, w jaki sposób urzędnik i burmistrz traktują przedstawicieli Stowarzyszenia, którzy domagają się wglądu do akt w sprawie, w ktorej są stroną.

Poniższy artykuł i film pochodzą z portalu Wolnejeziorany.pl

Wydawać by się mogło, że w demokratycznym państwie prawa uzyskanie wglądu do akt sprawy, w której jest się stroną, nie powinno stanowić problemu, gdyż taką możliwość zapewnia art. 73 Kodeksu postępowania administracyjnego, który mówi:

§ 1. Strona ma prawo wglądu w akta sprawy, sporządzania z nich notatek, kopii lub odpisów. Prawo to przysługuje również po zakończeniu postępowania.
§ 1a. Czynności określone w § 1 są dokonywane w lokalu organu administracji publicznej w obecności pracownika tego organu.

Wydawać by się również mogło, że jeśli pan Burmistrz poinformuje społeczeństwo obwieszczeniem, iż wydał decyzję, z którą można zapoznać się w siedzibie Urzędu Miejskiego w godzinach pracy urzędu, to owo „społeczeństwo” faktycznie uzyska możliwość zapoznania się z rzeczonym dokumentem bez składania dodatkowych wniosków lub wręczania urzędnikowi „nieksięgowanej darowizny” w formie paczki kawy lub bombonierki.

Jednak w gminie Jeziorany panują inne obyczaje, a są to obyczaje, o których „nie śniło się filozofom”. Jakie to obyczaje? Zapraszamy do obejrzenia filmu, któremu nadaliśmy roboczy tytuł „Petencie, bujaj się!”. A jeśli chcecie dowiedzieć się, co „lata i powiewa” panu Kierownikowi Stachlewskiemu, posłuchajcie nagrania zamieszczonego pod filmem.

Ciąg dalszy sprawy na stronie: http://wolnejeziorany.pl/tablica-ogloszen/93-kierownik-stachlewski-i-znikaj%C4%85ce-dokumenty.html

Ostatnia modyfikacja: 2013-11-19
Redakcja
Wydrukuj skomentuj
wróć
CC Sieć Obywatelska - Watchdog Polska, ul. Ursynowska 22/2, 02-605 Warszawa, +48 22 844 73 55, watchdog@sllgo.pl | CMS by PPI | Grafika by Agencja BO TAK! & PPI