na stronie:
Dokumentacja

Równe i powszechne. Społeczne propozycje zmian w prawie wyborczym

Zapraszamy do śledzenia online współorganizowanej przez nas konferencji “Równe i powszechne. Społeczne propozycje zmian w prawie wyborczym”. Konferencja odbędzie się 20.05.24 (start o godz. 9.00) i będzie można ją obejrzeć na Facebooku Fundacji Batorego (link do wydarzenia). Równe i powszechne wybory są naczelną zasadą ustrojową demokratycznego państwa prawa. Świadomość tego mają sami obywatele i obywatelki,…

Dokumentacja

Jawność w drodze!

Sieć Obywatelska Watchdog Polska zaprasza na spotkania z jawnością. Często dostajemy zaproszenia, aby przyjechać do kogoś — zrobić spotkanie, szkolenie, podzielić się wiedzą lub po prostu pogadać. Dlatego postanowiliśmy, że w 2024 roku, oprócz naszych stałych działań edukacyjnych, będziemy starać się Was odwiedzać. Chcemy być tam, gdzie działacie, mieszkacie. Porozmawiać o tym, co jest dla…

Dokumentacja

Apel organizacji społecznych w sprawie sytuacji w Gruzji

Sieć Obywatelska Watchdog Polska wielokrotnie pisała o skutkach ustawy o agentach zagranicy, przyjętej w Rosji. Ustawa rosyjska i wszelkie ustawy tego typu nie dotyczą przejrzystości finansowania, a utrudniania działań wybranym grupom organizacji — ich stygmatyzowaniu, nakładaniu nieracjonalnych obowiązków sprawozdawczych, zwiększonym kontrolom, a z czasem likwidacji. Są też zapowiedzią niepraworządnych rządów, chcących uwolnić się od kontroli…

Dokumentacja

Nie dowiemy się, jak Orlen kupował Polska Press

7 grudnia 2020 roku Daniel Obajtek ogłosił, że Orlen przejmuje Polska Press. Tego dnia na stronie koncernu paliwowego pojawił się również komunikat na ten temat – PKN ORLEN przejmuje Polska Press. Choć Zjednoczona Prawica nie kryła się ze swoimi planami „repolonizacji” mediów, to zakup przez spółkę paliwową niemającą żadnego wydawniczego doświadczenia dużego koncernu medialnego wywołał…

Dokumentacja

Co powinien wiedzieć radny przed pierwszą sesją – najczęściej zadawane pytania

Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej zadawane nam pytania przez świeżo upieczonych radnych. Osoby, które debiutują w radzie gminy/miasta, zapraszamy również do odsłuchania naszego podcastu o tym, czego się spodziewać na pierwszej sesji. Posłuchajcie rozmowy z ekspertem od tematyki samorządowej, prezesem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska – Szymonem Osowskim oraz praktykiem, samorządowcem z gminy Komprachcice – Krzysztofem Szopą.…

Dokumentacja

Uciszyć krytykę — pozwy przeciwko dziennikarzom i aktywistom

Lokalny dziennikarz zamiast odpowiedzi na pytanie otrzymał pozew od spółki skarbu państwa. Za trzy wpisy na portalu X deweloper zażądał od aktywisty miejskiego przeprosin i wpłaty 25 tys. zł na cel społeczny. Tak działają SLAPP-y (z ang. Strategic Lawsuit Against Public Participation) – kroki prawne podejmowane przez polityków czy korporacje, by uciszyć krytyków.  Schemat takiego…

Dokumentacja

Solidarni przeciw SLAPP – kolejne szkolenie za nami

Za nami II zjazd szkolenia „Solidarni przeciw SLAPP”, który odbył się w dniach 19-20 kwietnia 2024 roku w Pruszkowie. Wzięła w nim udział grupa prawniczek i prawników, którzy uczestniczyli w pierwszej części szkolenia w lutym oraz aktywistki i aktywiści z całej Polski. Uczestnicy i uczestniczki mieli okazję zgłębić zagadnienia prawne SLAPP-ów w kontekście prawa karnego…

Dokumentacja

Co powinien wiedzieć radny przed pierwszą sesją?

Jedenasty odcinek podcastu Zajawka przygotowaliśmy szczególnie z myślą o osobach, które debiutują w radzie gminy/miasta. Czego się spodziewać na swojej pierwszej sesji? Posłuchajcie rozmowy Martyny Bójko z ekspertem od tematyki samorządowej, prezesem Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska – Szymonem Osowskim oraz praktykiem, samorządowcem z gminy Komprachcice – Krzysztofem Szopą. Co powinien wiedzieć radny przed pierwszą sesją…

Dokumentacja

Prawo do prawdy w zmieniającym się świecie

25 marca wzięliśmy udział w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej „Prawo do prawdy prawem człowieka? Prawo do informacji”, która odbyła się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. Już po lekturze programu widać było, że organizatorki i organizatorzy chcą stworzyć przestrzeń do bardzo pogłębionej dyskusji na temat tego, czym jest prawo do informacji — w szerokim zakresie.…

Dokumentacja

Fundusz Watchdogów – wspieramy lokalnych strażników – Fundacja Odpowiedzialna Polityka

Wysyp gminnych czy miejskich imprez w czasie samorządowej kampanii wyborczej, artykuły wychwalające dokonania wójta w gminnej gazetce – tak włodarze wsi i miast walczą o pozostanie na stanowisku. Warto monitorować zjawisko nadużywania zasobów publicznych w kampanii wyborczej, dlatego Fundacja Odpowiedziana Polityka przygotowała przewodnik, który pokazuje krok po kroku, jak to robić. Powstał on dzięki finansowaniu…

Dokumentacja

Fundusz Watchdogów – wspieramy lokalnych strażników – Miasto Obywatelskie Lubartów

Kiedy wielu obserwatorów życia politycznego zachwycało się, jak to samorząd w Polsce się udał i jak kwitnie lokalna demokracja, one mówiły, że wcale nie jest tak pięknie. Elżbieta Wąs i Anna Gryta od 2008 roku patrzą w Lubartowie władzy na ręce i z bliska widzą, co w samorządzie jest do poprawki. Są m.in. rzeczniczkami zmian…

Dokumentacja

Hermes – młodszy brat Pegasusa?

Po aferze z wykorzystywaniem przez polskie służby zaawansowanego oprogramowania szpiegowskiego Gazeta Wyborcza na początku marca ujawniła, że także Prokuratura Krajowa miała swojego Pegasusa, który nazywa się Hermes.  Z doniesień medialnych wynika, że kierownictwo Prokuratury Krajowej dowiedziało się o tym przez przypadek, gdy dostało rachunek za korzystanie z tego systemu. W ślad za tekstem w Wyborczej…

Dokumentacja

Czy rekomendacja Rady Europy i dyrektywa Parlamentu UE powstrzymają SLAPP-y?

Na początku kwietnia sfinalizowano prace nad długo oczekiwanymi rozwiązaniami dotyczącymi przeciwdziałania SLAPP-om. Komitet Ministrów Rady Europy przyjął rekomendację dotyczącą SLAPP-ów, z kolei w Parlamencie Europejskim podpisano dyrektywę antySLAPP-ową.  Rekomendacja Rady Europy Komitet Ministrów to ciało decyzyjne Rady złożone z ministrów spraw zagranicznych każdego państwa członkowskiego lub stałych przedstawicieli dyplomatycznych w Strasburgu. Rekomendacja, którą przyjęto 5…

Dokumentacja

Od atomów do zorganizowanego społeczeństwa obywatelskiego na rzecz praworządności

Zarówno wybory parlamentarne 15 października 2023 roku, jak i te samorządowe, pokazały, że aktywiści i aktywistki mają wpływ na zmianę. Wysoka frekwencja w jesiennych wyborach to bez wątpienia także zasługa licznych kampanii profrekwencyjnych realizowanych przez organizacje społeczne w całym kraju. Obserwujemy również, że w gminach, w których na rzecz zmiany działały stowarzyszenia, fundacje czy grupy…